0
Titlu National Minibaschet 2015
0
Antrenori si Colaboratori
0
Viitori baschetbalisti
0%
Implicare

BASCHET !

De ce baschet pentru copii?

Datorită dinamismului, spectaculozităţii şi calităţilor pe care le dezvoltă, baschetul se bucură de o largă popularitate, numărul participanţilor fiind în continuă creştere, indicându-se practicarea acestui sport încă de la o vârstă fragedă.
Jocul de baschet are o contribuţie însemnată în dezvoltarea armonioasă a copiilor, în dezvoltarea calităţilor motrice, a priceperilor, deprinderilor şi în educarea pozitivă a trăsăturilor de caracter.
Pe lângă aceste influenţe de ordin motric, baschetul influenţează şi dezvoltarea calităţilor psihice şi anume: puterea de luptă, canalizată spre obţinerea victoriei, hotărârea, dârzenia şi perseverenţa. Dezvoltă spiritul de colaborare şi întrajutorare contribuind la înţelegerea socială a copiilor.

campionii-baschet-star

VINO ALATURI DE NOI !

Vino alături de CAMPIONI !

Jocul de baschet are o contribuţie însemnată în dezvoltarea armonioasă a copiilor, în dezvoltarea calităţilor motrice, a priceperilor, deprinderilor şi în educarea pozitivă a trăsăturilor de caracter.
Înscrie-te la baschet

CONTACT ANTRENORI

Pop Călin Coordonator sportiv 0740.085.482
Feflea Ioan Antrenor 0746.991.494
Mesaroş Anamaria Antrenor 0740.013.227
Stretea Mate Antrenor 0726.519.226
Hidi Zoltan Antrenor 0728-052657
Ulica Loredana Antrenor 0747.119.879
Ciordas Andrei Antrenor 0747.200.104

ASOCIAȚIA SPORTIVĂ “BASCHET STAR”

Baschetul

Din punct de vedere intelectual, baschetul este considerat pe drept cuvant, ca fiind “şah cu oameni”, ceea ce arata contributia mentală a participanţilor, antrenorilor, tehnicienilor.

Educarea acestor calităţi constituie un obiectiv important în cadrul pregatirii copiilor si tinerilor si reprezinta conditii obligatorii pentru obtinerea ulterioară a marilor performanţe.

Misiune

Vom folosi sportul de performanţă şi de divertisment ca principale mijloace de dezvoltare fizică, etică şi intelectuală a membrilor clubului.
Treptat şi susţinut vom organiza activităţi civice şi educative, prin care vom contribui activ la schimbarea în bine a mentalităţii noii generaţii, creând astfel premisele unui start mai bun în viaţă. Din perspectiva pur sportivă, vom construi o structură piramidală, asigurând astfel continuitatea sportivă de la cele mai fragede vârste.

Scop sportiv

Creşterea activităţii fizice pentru toţi membrii clubului, iar pentru cei care vizează performanţa, organizarea unui cadru definitoriu pentru profesionism.
Modelul de selecţie ales este „selecţia naturală”, unde fiecare membru decide nivelul propriu de participare.
Astfel, nu se elimină nici un membru pe criterii de valenţe sportive ci se asigură atât continuitatea grupelor aferente performanţei sportive, cât şi a celor de divertisment.

Scop social

Dezvoltarea gândirii comunitare şi dinamizarea vieţii cotidiene a membrilor clubului, oferindu-le amintiri plăcute şi o stare emoţională sănătoasă, reconfortantă psihic.
Vom acţiona sub deviza „toleranţă zero” la: violenţă, rasism, discriminare (religioasă, etnică, materială sau socială), alcool, substanţe halucinogene, tutun şi abuzuri fizice sau verbale.