Faza de clasificare, a 2-a, din cadrul Campionatului Național U16 masculin – ediția 2017/18 demarează la finele acestei săptămâni. LPS CSM Oradea este reprezentată în competiția sportivilor născuți după 1 ianuarie 2002 cu două echipe.

Reamintim clasamentul grupei din care echipele orădene au făcut parte în faza inaugurală a competiției:

1. CSȘ Sighetu Marmației – 7/1 15 puncte
2. LPS CSM 1 Oradea – 7/1 15 puncte
3. CS SCM Timișoara – 4/4 12 puncte
4. LPS CSM 2 Oradea – 1/7 9 puncte
5. CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – 1/7 9 puncte

Astfel, prima echipă s-a calificat în grupa valorică 1-24, iar cea de-a 2-a va continua în competiția locurilor 25-42.

Componența grupelor pentru cele două echipe orădene:

Grupa 1A (echipa 1, antrenor Zoran Vranes și Zoltan Hidi) – CSȘ Unirea Iași, CSU Sibiu, U-BT 2 Cluj-Napoca, LPS CSU Pitești și Phoenix Constanța.
Grupa 7B (echipa 2, antrenor Alin Cureș) – Artesania București, CSȘ Sfântu Gheorghe, Lucky Dragons Tîrgu Mureș, 4Sports București și CSȘ Mediaș.

Faza de clasificare se desfășoară atât în grupa valorică A, cât și în B sub forma a două turnee, după cum urmează:

Turneul 1 – 19/21 ianuarie 2018
Turneul 2 – 2/4 februarie 2018

Iată programul primului turneu pentru formațiile orădene:

Echipa LPS CSM Oradea 1, la Sibiu

Program meciuri:
Vineri (19.01), ora 13:00, vs U-BT 2 Cluj-Napoca
Vineri (19.01), ora 20:00, vs CSU Sibiu
Sâmbătă (20.01), ora 11:00, vs LPS CSU Pitești
Sâmbătă (20.01), ora 16:00, vs CSȘ Unirea Iași
Duminică (21.01), ora 09:00, vs Phoenix Constanța

Echipa LPS CSM Oradea 2, la Craiova

Program meciuri:
Vineri (19.01), vs Lucky Dragons Tîrgu Mureș
Vineri (19.01), vs CSȘ 2 Craiova
Sâmbătă (20.01), vs CNS Cetate Deva
Sâmbătă (20.01), vs CSȘ Viitorul Cluj-Napoca
Duminică (21.01), vs CSȘ Târgu Jiu

De notat că prima echipă este alcătuită din jucătorii născuți în anul 2002 și o parte a generației 2003. Cea de-a 2-a echipă este formată din ceilalți componenți generației 2003.

Primele trei clasate în fiecare grupă din faza de clasificare A se califică pentru faza semifinală. Locurile 4-5 vor juca în faza de recalificare A, iar ultima clasată în faza de recalificare B.

Prima clasată în fiecare grupă din faza de clasificare B și cel mai bun loc 2 se califică pentru faza de recalificare A (alături de locurile 4-5 din faza de clasificare A). Restul echipelor vor juca în faza de recalificare B (alături de ultima clasată în fiecare grupă din faza de clasificare A.

Foto: Roby Boros