Echipa U13 a LPS Bihorul Oradea a câștigat primul meci din Campionaul Național al României – ediția 2017/18. Formația pregătită de către Zoltan Hidi și Alin Cureș a învins pe CNS Cetate Deva, scor 126-10. Pe sferturi: 30-0, 35-4, 34-2, 27-4.

Partida s-a desfășurat vineri (20.10), la Sala LPS din Oradea. Aceasta este locația selectată pentru a găzdui turneul numărul 1 din cadrul fazei de calificare a Campionatului Național al României destinat tinerilor născuți după 1 ianuarie 2005. La eveniment mai participă două echipe din cadrul U-BT Cluj-Napoca, MP Sport Timișoara și Valbon Arad.

Jocul a fost la discreția orădenilor, aceștia marcând primele mai bine de 40 puncte ale partidei. Ei au continuat să se desprindă, scorul după 20 minute de joc fiind de 65-4. Bihorenii au ajuns la 99 puncte marcate după 30 minute de joc efectiv. Finalul partidei nu a adus schimbarea, antrenorii având posibilitatea să rotească jucătorii.

În cadrul sesiunii de seară, LPS Bihorul – cu sportivi recrutați în Academia CSM Oradea – se dueleză cu MP Sport Timișoara. Meciul demarează la ora 19:45.