Debut cu dreptul pentru echipa U14 în noul sezon competițional. Generația 2004 a repurtat un succes categoric în meciul de deschidere al sezonului 2017/18 în European Youth Basketball League (EYBL), zona Europa Centrală la categoria U14. Gruparea orădeană participă la turneul de la Radom, Polonia, programat a se desfășura în perioada 22-24 septembrie.

LPS Bihorul Oradea, cu sportivii Academiei CSM Oradea, a depășit pe Sopron Tigrisek cu scorul de 113-37. Jocul a fost controlat de elevii lui Zoran Vranes și Anamaria Mesaros. Scorul pe sferturi este un indicator în acest sens: 24-12, 26-8, 43-6, 20-11.

Formația orădeană a evoluat în formulă completă, rotind toți cei 12 jucători înscriși pe foaia de arbitraj. Fiecare dintre aceștia a bifat între 10 și 22 minute în această confruntare.

George Pilca a totalizat 16 puncte, 6 recuperări, Dragoș Andrei Tomoiagă a adăugat 15 puncte, iar Bogdan Creț a terminat cu 15 puncte, 11 recuperări, 4 intercepții și 3 pase decisive.

Alți remarcați au fost Denis Pătcaș cu 14 puncte,4 recuperări, Rareș Teodorof cu 11 puncte, 2 intercepții, respectiv Andrei Popescu cu 11 puncte, 7 recuperări, 2 intercepții.

Mario Hortea a totalizat 6 intercepții, fiind liderul echipei la acest capitol.

Adam Bohm a replicat cu 11 puncte, 9 recuperări.

Următorul adversar al formației orădene este KK Div Basket din Serbia. Meciul este programat pentru seara de vineri (22.09), cu începere de la ora 19:00.