LPS Bihorul CSM Oradea a câștigat meciul de deschidere al turneului European Youth Basketball League – Zona Europa Centrală, la categoria U15 pe care îl găzduiește. Generația 2004 a învins BA Pontevecchio, din Italia, scor 64-45. Pe sferturi: 25-7, 5-8, 24-8, 10-22.
.
Partida a demarat favorabil elevilor lui Zoran Vranes și Alin Cureș. Aceștia s-au instalat la conducere și au construit un avantaj consistent pe parcursul primelor zece minute de joc efectiv. Au urmat zece minute extrem de modeste de joc în faza ofensivă pentru LPS Bihorul CSM Oradea, însă nivelul de apărare a rămas foarte bun, astfel încât la jumătatea partidei scorul era de 30-15.
.
Secvența a 3-a a semănat cu primul act. Orădenii au găsit drumul spre coș, nivelul defensiv fiind același din prima jumătate. În aceste condiții, ecartul a crescut substanțial, scorul la intrarea în secvența decisivă fiind de 54-23. Finalul a aparținut italienilor, aceștia marcând la fel de mult în sfertul decisiv precum au făcut-o în primele 30 minute de joc.
.
Au fost rotiți toți cei 12 jucători înscriși pe foaia de arbitraj. Niciun jucător nu a bifat mai mult de 26 minute, iar jucătorii care consumă de obicei multe minute de joc au fost protejați întrucât echipa urmează să mai joace alte trei meciuri la acest turneu.
.
Oradea a dominat la recuperare, a avut mai multe pase decisive și a terminat cu procentaje mai bune la aruncările din acțiune. Denis Pătcaș și Bogdan Creț au avut câte 14 puncte fiecare, alți șapte jucători contribuind cu puncte în această partidă.