LPS CSM Oradea a fost învinsă de KK Mladost Zemun, scor 61-73, în sferturile de finală ale playoff-ului European Youth Basketball League – Zona Europa Centrală, ediția 2017/18. Turneul se desfășoară între 18-20 martie 2018, la Belgrad, în capitala Serbiei.
.
Jocul a demarat extrem de bine pentru elevii lui Zoran Vranes și Alin Cureș. Orădenii s-au instalat la conducere, desprinzându-se la 12 puncte pe tabela de marcaj. Sârbii au anulat aproape în tregul deficit până la prima pauză, scorul fiind 22-21 în favoarea LPS CSM Oradea, după zece minute de joc.
.
Lucrurile s-au schimbat din sfertul al 2-lea. Cei de la Mladost Zemun au preluat conducere și s-au desprins pe tabela de marcaj. Scorul la jumătatea partidei era de 43-34. Diferența a urcat, atingând un maxim de 20 lungimi, scorul cu zece minute înainte de final era de 64-48.
Orădenii au jucat mai bine în secvența decisivă, pe care au câștigat-o cu 13-9, însă nu au reușit să răstoarne situația pe tabela de marcaj. Jocul s-a încheiat cu scorul de 73-61.
.
Bogdan Creț a reușit 24 puncte, 11 recuperări, 3 intercepții și 3 capace pentru 18 la eficiență. Denis Pătcaș a adăugat 12 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, George Pilca a bifat 6 puncte, Raul Igna și Rareș Teodorof au avut câte 5 puncte fiecare, Rareș Bozga a terminat cu 4 puncte, 8 recuperări, Alexandru Novac-Iuhas și Andrei Popescu au totalizat câte 2 puncte, iar George Ion a bifat 1 punct.
.
Au mai jucat Mihai Galchiș și Mario Hortea. Din lot a mai făcut parte Andrei Caba.
.
De cealaltă parte, Ilija Milijasevic a reușit 38 puncte, 8 recuperări, 8 intercepții și 6 pase decisive pentru 46 la eficiență în 34 minute de joc.
.
Competiția continuă pentru echipa orădeană în turneul locurilor 5-8. Adversar va fi echipa maghiară Zsiros Akademia. Partida se dispută luni (19.03), ora 11.30.