LPS Bihorul CSM Oradea a pierdut meciul cu Dinamo CSȘ Nr. 6 București, contând pentru semifinalele Campionatului Național u15 masculin – ediția 2018/19. Partida desfășurată sâmbătă (04.05), la București, s-a încheiat cu scorul de 68-88.
.
Orădenii au reușit să ofere o replică solidă în primele 12 minute de joc, perioadă în care s-au aflat de două ori la conducere, însă continuarea a fost favorabilă lui Dinamo. Această echipă conducea cu 23-22 la prima pauză, după care s-a desprins la 47-36 după 20 minute de joc, respectiv 69-49, la intrarea în secvența decisivă. Ultimul act nu a adus schimbarea pe tabela de marcaj.
.
Echipa antrenată de Zoran Vranes și Alin Cureș, condusă de pe margine la acest turneu de cel din urmă, primul fiind angrenat în cadrul turneului final U18 de la Oradea, a rotit 12 jucători în această confruntare.
.
În urma acestui rezultat, generația 2004 din baschetul juvenil orădean va absenta din finala Campionatului Național pentru prima dată în patru ani. LPS Bihorul CSM Oradea va lupta, duminică (05.05), pentru medaliile de bronz. Adversar va fi învinsa dintre CS Otopeni și CSM București.