Echipa U15 a LPS Bihorul Oradea, alcătuită din sportivii Academiei CSM Oradea, a pierdut primul meci susținut la Paks, în cadrul celui de-al 2-lea turneu din European Youth Basketball League, Europa Centrală – ediția 2017/18. Formația antrenată de către Zoran Vranes și Zoltan Hidi a pierdut confruntarea cu KK Feniks 2010, scor 61-68.

Jocul a cuprins 16 schimbări la conducere și opt situații de egalitate. Prima jumătate a fost adjudecată de macedoneni după două secvențe aproape simetrice. Scorul la capătul primelor 20 minute era de 30-25 în favoarea ex-iugoslavilor.

Orădenii au reacționat în sfertul al 3-lea, cu un parțial de 21-12. Astfel, la intrarea în secvența decisivă, LPS Bihorul conducea cu scorul de 46-42. Defensiva a cedat în ultimul act, atunci când adversarul a marcat 26 puncte și s-a desprins decisiv.

George Vicaș a totalizat 31 puncte, 9 recuperări și 7 intercepții pentru 27 la eficiență, iar Vlad Marinău a contribuit cu 17 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive. Au mai punctat Gabriel Pop – 4 puncte, 12 recuperări, Alex Vancea – 4 puncte, 2 recuperări, Denis Pătcaș – 3 puncte, 3 recuperări, Bogdan Creț – 2 puncte, 2 pase decisive.

LPS Bihorul are 3-2 la general după acest meci. Următorul oponent este Tampere Pyrinto din Finlanda. Partida are loc sâmbătă (13.01), ora 12.30. Apoi, duminică (14.01) sunt programate jocurile cu Mladost Zemun, din Serbia și Inter Bratislava, din Slovacia, liderii grupei.