LPS Bihorul CSM Oradea a debutat în ediția 2018/19 a European Youth Basketball League, Zona Europa Centrală la categoria U16 masculin. Formația antrenată de Călin Pop, Alin Roșu și Valeria Scheiner participă la un turneu în localitatea Pardubice, din Republica Cehă.

În primul meci, orădenii s-au duelat cu BK Pardubice, gazda turneului. Partida a fost adjudecată de cehi cu scorul de 90-73. Pe sferturi: 16-18, 30-22, 26-17, 18-16.

Formația din Oradea a avut mai multe intercepții (19-15) și mai puține posesii pierdute (29-34). În schimb, Pardubice a avut avantaje la celelalte capitole statistice, incluzând procentaje și coșuri marcate atât din acțiune, cât și de la linia de pedeapsă, recuperări și pase decisive.

Antrenorii au rotit întreg efectivul de jucători, 12 la număr. Fiecare a petrecut între 5 și 28 minute în teren. Lotul de jucători deplasat include zece sportivi născuți în anul 2003, respectiv doi în 2004.

Au jucat: Vlad Marinău, George Vicaș, Gabriel Pop, Luca Năstruț, Alin Rogojan, Paul Bembea, Andrei Popescu, Rareș Bozga, Alexandru Sandor, Raul Ciaca, Remus Porumb și Bogdan Creț.