LPS Bihorul CSM Oradea a pierdut meciul cu Spanish Basketball Academy, cel de-al 3-lea susținut la Pardubice, în cadrul primului turneu European Youth Basketball League – ediția 2018/19, la U16 masculin. Rezultatul final a fost de 54-83.
.
Partida a fost controlată de iberici. Aceștia s-au desprins constant pe tabela de marcaj, așa cum indică scorul pe sferturi: 10-18, 8-19, 19-22, 17-24.
.
Antrenorii Călin Pop și Alin Roșu au rotit 11 jucători în cadrul acestui meci. Fiecare a bifat între 5 și 31 minute în teren. Opt jucători au punctat. Orădenii au avut procente net inferioare și au pierdut cu zece posesii mai mult decât spaniolii. LPS Bihorul CSM a avut mai multe recuperări, incluzând cele ofensive (16-11).
.
În urma acestui rezultat, LPS Bihorul CSM Oradea are un bilanț general de 1-2 la turneul din Cehia. Duminică (30.09), cu începere de la ora 12:00, formația orădeană dispută al 4-lea și ultimul meci la acest turneu. Adversar este Danube Future Stars din Austria.
.
Reamintim că pe 2-3 octombrie anul curent, la Oradea, se va desfășura un turneu contând pentru faza inaugurală a Campionatului Național U16 masculin – ediția 2017/18.