LPS Bihorul CSM Oradea a pierdut meciul cu U-BT Cluj-Napoca, scor 53-76, în cadrul turneului final 1A al Campionatului Național U18 masculin – ediția 2018/19. Partida s-a desfășurat sâmbătă (13.04), la Sala Agronomia din București.
.
Orădenii au început bine, însă formația clujeană s-a desprins pe finalul primului sfert la 22-14. Ecartul a continuat să crească, scorul la jumătatea partidei fiind de 37-24. U-BT și-a mărit avantajul în sfertul al 3-lea. În pofida înfrângerii, LPS Bihorul CSM Oradea a oferit o replică solidă, având o prestație solidă de pe semicerc, având nouă astfel de reușite.
.
Antrenorii Zoran Vranes și Valeria Scheiner au rotit zece jucători în această partidă. A absentat Enzo Vescan, unul dintre jucătorii de bază ai echipei. Nouă dintre cei zece jucători utilizați au avut între 19 și 22 minute pe parchet, iar cel de-al 10-lea a bifat 14 minute.
.
Recapitulăm rezultatele obținute în primele trei zile ale turneului de la București:
.
u18
.
Duminică (14.04), cu începere de la ora 13:30, tot la Sala Agronomia din capitală, LPS Bihorul CSM Oradea întâlnește pe CSM București. Este un meci în urma căruia se poate decide calificarea echipei orădene la turneul final 2A (Final Four-ul competiției).