LPS Bihorul Oradea a pierdut meciul cu Tampere Pyrinto, scor 79-87, în ziua a 2-a la turneul găzduit de localitatea maghiară Paks, contând pentru European Youth Basketball League – ediția 2017/18. Pe sferturi: 25-19, 11-23, 14-22, 29-23.

Elevii lui Zoran Vranes și Zoltan Hidi au avut inițiativa o tabela de marcaj pe parcursul primelor mai bine de 15 minute. O cădere în finalul primei jumătăți a făcut ca scandinavii să treacă la conducere, scorul la pauză fiind de 42-36.

Repriza secundă a fost controlată de Tampere, formație care s-a desprins la peste zece lungimi în secvența a 3-a. Orădenii au replicat în sfertul 4, ofensiva acestora producând 29 puncte, dar reprezentanta Finlandei a rămas în avantaj până la final.

Vlad Marinău a totalizat 21 puncte, 8 recuperări, 3 intercepții, 2 pase decisive, George Vicaș a adăugat 18 puncte, 9 recuperări, 4 intercepții, Bogdan Creț a izbutit 11 puncte, 3 pase decisive, iar Remus Porumb a terminat cu 10 puncte, 3 recuperări. Au mai punctat Denis Pătcaș – 9 puncte, Gabriel Pop – 5 puncte, Alexandru Șandor – 3 puncte, respectiv Alex Vancea – 2 puncte.

În replică, Arttu Kiviranta a totalizat 23 puncte, 10 recuperări pentru învingători.

După acest meci, LPS Bihorul Oradea are 3-3 la general. În schimb, finlandezii au ajuns la 2-4.

Duminică (14.01), orădenii susțin două meciuri. Este vorba despre Mladost Zemun (Serbia) și Inter Bratislava (Slovacia).