Vineri (08.02), LPS Bihorul CSM Oradea a susținut două partide în cadrul turneului European Youth Basketball League – Zona Europa Centrală la categoria U16 masculin – ediția 2018/19. Elevii lui Radovan Markovic sunt prezenți la Roma, Italia, pentru acest eveniment.
.

În primul meci, LPS Bihorul CSM Oradea s-a duelat cu Novipiu Campus Piemonte Torino. Rezultatul final a fost de 58-87. Pe sferturi: 13-19, 10-17, 10-26, 25-25.
.
Antrenorul Radovan Markovic a rotit 11 jucători, fiecare având între 7 și 28 minute pe parchet. Orădenii au avut superioritate la recuperare ofensivă și au bifat cu 14 prezențe mai mult la linia de pedeapsă.
.
Luca Năstruț a contabilizat 18 puncte, 8 recuperări, Vlad Marinău a adăugat 16 puncte, 3 intercepții, alți șase jucători contribuind pe tabela de marcaj. În replică, Giorgio Corgiat Loia a izbutit 16 puncte, 4 intercepții pentru Torino.
.
În cel de-al 2-lea meci al zilei, LPS Bihorul CSM Oradea a pierdut confruntarea cu SBK Junior Levice, scor 46-72.
.
Partida a fost controlată de slovaci, aceștia desprinzându-se la 30-8 în primele zece minute de joc efectiv. Levice a câștigat și următoarele două secvența. LPS Bihorul CSM Oradea a câștigat secvența a 4-a, singura în cadrul căreia a reușit să-și găsească ritmul în faza de atac.
.
Antrenorul Radovan Markovic a rotit 11 jucători în această partidă. Fiecare a avut între 8 și 34 minute de joc. Principalul realizator a fost Luca Năstruț, autor a 18 puncte, 8 recuperări, 2 intercepții. Alți șapte jucători au marcat pentru LPS Bihorul CSM în acest meci. În replică, Matus Hronsky a reușit 16 puncte, iar Samuel Szabo a adăugat 13 puncte, 10 recuperări pentru Levice.
.
LPS Bihorul CSM Oradea susține ultimul meci în cadrul evenimentului de la Roma în cursul zilei de sâmbătă (09.02). Adversar este Porsche Basketball-Akademie, din Germania.