LPS Bihorul CSM Oradea a obținut două victorii și o înfrângere în cadrul primului turneu contând pentru Campionatul Național U18 masculin – ediția 2018/19. Formația antrenată de Zoran Vranes și Valeria Scheiner a participat la turneul de la Cluj-Napoca, în perioada 6-7 octombrie anul curent.
Alcătuită din sportivi născuți în anii 2001, 2002 și 2003, formația bihoreană a înregistrat următoarele rezultate:
vs CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, scor 111-59
vs U-BT Cluj-Napoca, scor 66-80
vs AS BC Valbon Arad, scor 87-65
Cu un bilanț general de 2-1, LPS Bihorul CSM Oradea se situează pe locul 2 la capătul primului turneu din faza inaugurală a Campionatului Național U18 masculin – ediția 2018/19, în Grupa A.
În perioada 20-21 octombrie se va desfășura al 2-lea turneu din faza inaugurală. Aici, formația orădeană se duelează cu CNS Cetate Deva și LPS Tîrgu Mureș. Turul se va încheia în 3-4 noiembrie 2018, când LPS Bihorul CSM Oradea se va duela cu CSȘ CSM Sighetu Marmației. Returul se va desfășura în a 2-a jumătate a lunii noiembrie și pe parcursul lunii decembrie anul curent.
În faza semifinala A se califica primele 3 echipe clasate in fiecare grupa, conform RGOCB ‐ clasament, si vor forma 2 grupe de 6 echipe.