Federația Română de Baschet a dat publicității componența grupelor pentru prima fază a Campionatelor Naționale de juniori – ediția 2019/20. Baschetul juvenil orădean are șapte echipe angrenate în competiții la cinci categorii diferite de vârstă.

Iată componența grupelor și programul primelor meciuri pentru fiecare categorie în parte

CN U18 masculin

Grupa 1 – CS SCM Timișoara, U-BT Cluj-Napoca, LPS Bihorul CSM Oradea, ACS Wild Cats Baia Mare

Se joacă în sistem fiecare cu fiecare de câte două ori, în cadrul a două turnee.

Turneul 1 se va desfășura pe 5 și 6 octombrie 2019.
Turneul 2 se va desfășura pe 19 și 20 octombrie 2019.

CN U16 masculin

Grupa 1 – LPS Bihorul Oradea, CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, U-BT Cluj-Napoca, CS SCM Timișoara.

Se joacă în sistem fiecare cu fiecare de câte două ori în cadrul a două turnee.

Turneul 1 are loc pe 12-13 octombrie anul curent.
Turneul 2 se dispută pe 2-3 noiembrie 2019.

CN U15 masculin

Grupa 4 – U-BT Cluj-Napoca, LPS Bihorul Oradea, CS MP Sport Timișoara, BC Valbon Arad, ACS KSE Târgu Secuiesc, CSM VSK Miercurea Ciuc, Lucky Dragons Tîrgu Mureș.

Se joacă pe sistemul fiecare cu fiecare în cadrul a trei turnee.

Turneul 1 se dispută pe 5-6 octombrie 2019.
Turneul 2 are loc pe 9-10 noiembrie 2019.
Turneul 3 va avea loc pr 23-24 noiembrie anul curent.

CN U14 masculin

Grupa 15 – LPS Bihorul CSM Oradea, CSȘ Bega Timișoara, LPS Cetate Deva.

Se joacă sub formă de turneu de zi, în sistemul fiecare cu fiecare. Câștigătoarea locului 1 promovează în grupa valorică superioară, locul 2 se menține în aceeași grupă valorică, iar locul 3 retrogradează în grupa valorică inferioară.

Turneul 1 se va desfășura pe 28 sau 29 septembrie.

CN U13 masculin

Grupa 14 – CSM 2008 Oradea, U-BT Cluj-Napoca, LPS Bihorul Oradea.
Grupa 16 – CSM 2007 Oradea, CSȘ Sighetu Marmației, Wild Cats Baia Mare.

Se joacă sub formă de turneu de zi, în sistemul fiecare cu fiecare. Câștigătoarea locului 1 promovează în grupa valorică superioară, locul 2 se menține în aceeași grupă valorică, iar locul 3 retrogradează în grupa valorică inferioară.

Turneul 1 se va desfășura pe 5 sau 6 octombrie anul curent.